דף חדש;כתבה שנייה בסדרה- ליהנות גם מספרות שונה

ורד רוה שמואל, ממייסדות הוצאת "ענתות", משוחחת עם "חיה רעה" על רומנים על טבעיים ושיווק בעידן הדיגיטלי, וגם מנפצת כמה מיתוסים בנוגע לרומן הרומנטי האורבני. כתבה שנייה בסדרה

(פורסם במקור במאי 2012)

כתיבה היא פעולה של העזה. "כשאני רוצה לקרוא ספר טוב, אני כותב אותו" אמר, בגבהות לב מסוימת, בנג'מין פרנקלין. אף על פי כן, במשך שנים התעקשו אקדמאים ועורכים, כמו גם זרמים פמיניסטיים שונים, להתעלם במקרה הטוב, וללעוג במקרה הפחות טוב, לספרות נועזת שפנתה לנשים. "ספרות נשים" או "הרומן הרומנטי" היא ספרות שמואשמת לא פעם בכתיבה מרושלת, ביצירת קו עלילה צפוי ומשעמם ובהצגת דמות נשית חלשה ולא מציאותית. זאת, על אף שכז'אנר לכל דבר, מצליח "הרומן לנשים" להסב הנאה לנשים ולגברים, להיכנס לרשימות רבי המכר, ואף לזכות לשבחי הביקורות.

אין בכך, כדי לומר שההאשמות בהכרח לא מוצדקות, או שכל ספרי הז'אנר דומים זה לזה. אולם, חבל להתנער מהעוצמה של חלק מהרומנים הללו, המתבטאת בהצגה מוצהרת של צביון נשי, בהצבת דמויות נשיות חזקות ובצביעה בגוונים ארוטיים דומיננטיים. קריאה, המאותגרת לאחרונה באמצעות השילוב עם ז'אנרים מודרניים כגון המתח והפנטסיה.

 

ורד רוה שמואל, אקדמאית ואם, וממייסדות הוצאת "ענתות", מודעת לתפישה הפטרנליסטית של הז'אנר, בו היא עוסקת: "אנחנו תמיד אומרות שחלק מהספרים שלנו הם טראש, אבל לעולם לא זבל. יש מקום גם לטראש מודע לעצמו, שעשוי היטב כמובן. אנחנו שמות דגש על איכות הכתיבה ולא נוציא ספר שלטעמינו אינו כתוב היטב. "

איפה נוכל למצוא אתכן ב"שבוע הספר"?

אפשר יהיה לפגוש אותנו בדוכן של דיאלוג (המפיץ שלנו) ביריד בכיכר רבין, בת"א. גם הספר השני בסדרת קאת'רין קרופילד: ציידת (המשך לרומן "ציידת הלילה", שנמכר כיום בחנויות הספרים) ייצא לקראת שבוע הספר. שמו לילות לבנים והוא ממשיך את סיפורה של קאת.

איזו ספרות אתן מוציאות לאור?

ספרים שהיו רבי מכר בארה"ב ובעולם. הז'אנרים אותם אנחנו מוציאות – פנטזיה אורבנית ורומן על טבעי, מוכרים ואהודים מאוד בעולם, פחות פה בארץ. חלק מהמסע או מהשליחות שלנו (בלי ציניות) היא להכיר לקהל בארץ ולנשים במיוחד את הספרים האלו, שגורמים לנו ולנשים רבות כל כך בעולם, עונג רב כל כך.

באילו ז'אנרים מדובר?

רומנטיקה אורבנית הוא למעשה מונח שאנחנו טבענו. זהו השם הכולל שבחרנו לתת לשני ז'אנרים פחות מוכרים בארץ – פנטזיה אורבנית ורומן על טבעי. אף על פי שבארץ הם רק בניצניהם (ואנחנו הערוגה…) אלו ז'אנרים הזוכים להצלחה מסחררת ברחבי העולם, עם סופרות שספריהן נכנסים לרשימות רבי המכר מיד עם צאתם לאור, חמים מהדפוס. בהמשך בהחלט יכול להיות שאף נרחיב את המונח לז'אנרים משיקים נוספים.

בפנטזיה האורבנית מובילה דמות נשית חזקה את הספר ואת הסדרה כולה. העלילה נסבה סביב סיפור מתח עם הרבה אקשן, הומור וגם היבטים רומנטיים. הספרים תלויים אלו באלו – כל ספר בסדרה ממשיך את קודמו. הרומן יתפתח בהדרגה לאורך הסדרה כולה, ולא תמיד נזכה לסיפוק מיידי בספר הראשון.

ברומן העל טבעי סובבת העלילה סביב שתי דמויות ראשיות – גבר ואישה, וסביב סיפור האהבה הנרקם ביניהם, לרוב על רקע מותח כלשהו. הספרים בסדרה מתרחשים כולם באותו העולם ומתרכזים בדרך כלל באותה קבוצת אנשים, אולם כל ספר עומד בפני עצמו. הרומן בין שתי הדמויות הראשיות מתפתח במהירות, ועד סוף הספר רוב הסיכויים שהם כבר חיים באושר ועושר…

אתן מוציאות גם ספרות מקור?

בשלב זה אנחנו מוציאות ספרות מתורגמת בלבד. אנחנו מקוות שהרומנטיקה האורבנית תתאקלם היטב בארץ, ואז נשמח לפרסם גם רומנטיקה מקומית.

כיצד החלטתן להקים את ההוצאה?

רוני ואני הקמנו את ההוצאה מתוך אהבה גדולה לספרים ככלל ולז'אנר בפרט. אנחנו מאמינות שלספרות יש ערך גם כשהיא לא מוגדרת כספרות "מופת״ או ספרות ״גדולה״. יש ערך לספרות שמטרתה לענג בצורה הכי נקייה. זה המקום שלנו, לדעתי, לאפשר קריאה שהיא הנאה צרופה וכיף, אך עדיין איכותית ומקצועית. זה האתגר של ההוצאה שלנו.

מול אילו עוד אתגרים אתן מתמודדות?

שני אתגרים מרכזיים עומדי בפנינו. הראשון – מדע בדיוני ופנטזיה, השם מרתיע נשים רבות. הם נתפסים ז'אנרים של גיקים, בנים. השני – שלא כמו טלוויזיה, קולנוע ומוזיקה, כשמדובר בספרים הקורא הישראלי לא מאפשר לעצמו "סתם" כיף, מחפשים כל הזמן ערך מוסף אינטלקטואלי וחבל.

ומה התפקיד שלכן?

התפקיד שלנו הוא להראות שערך מוסף יש גם בהנאה צרופה ושהטוויסט הנשי בז'אנרים הגבריים, עושה את כל ההבדל. מדובר בגיבורות חזקות שדואגות יפה מאוד לעצמן ובגיבורים המסוקסים העומדים מולן להנאתינו הרבה.

ראיתי שיש לכן בלוג פעיל ברשת. איך אתן מתנהלות דרך האינטרנט?

כל הנושא של רשתות חברתיות ואינטרנט כלל חשוב מאוד לדעתנו. אנחנו רוצות לעשות עלייה לא רק לספרים, כי אם לעולם הרומנטיקה האורבנית כולו. בחו"ל יש אינספור בלוגים, פורומים, שיחות וחיים שלמים סביב הנושא. אנחנו רוצות שגם בעברית נוכל לדבר רומנטיקה. יש לנו בלוג, דף פייסבוק ואנחנו עובדות על ערוץ ביוטיוב. חשוב לנו מאוד לדבר עם הקוראות שלנו, לנהל דיונים ושיחות, זה כיף! לדוגמה-  אנחנו עכשיו מריצות תחרות פלייליסטים לספר ציידת הלילה. הקוראות מוזמנות ליצור פלייליסט שלדעתן מתאים לשמיעה עם קריאת הספר. הזוכה בתחרות תקבל במתנה את הספר השני בסדרה, בטרם ייצא לחנויות. זו רק ההתחלה, אנחנו מאמינות שככל שהזמן יעבור כך מעורבות הקוראות תגדל והשימחה רבה.

הבלוג של הוצאת ענתות:  www.anatotbooks.co.il

החושב הלא נורמלי

לחשוב מחוץ לקופסה

אם תרצי

Do not fear mistakes. There are none. -- Miles Davis

ולווט אנדרגראונד

בלוג ביקורת התקשורת של דבורית שרגל

הפרעות קצב ועיצוב

חפירות על עיצוב, מוזיקה ושטויות נוספות

מולטיוורס

קומיקס, קולנוע, טלוויזיה וכל מה שחוצה עולמות

נוֹשָׁנוֹת

פכים קטנים ועניינים שונים מתוך כתבים ישנים. הבסטה שלי בשוק הפשפשים של הזיכרון הקולקטיבי. _____ מאת אורי רוזנברג